Legalne kopie - pytanie.

Wszystko co tyczy się sprzętu audio. Od Hi-fi po High-end. Wasze doświadczenia, problemy oraz testy.

Moderator: mods

Legalne kopie - pytanie.

Postautor: Maikl » lipca 18, 2009, 1:05 pm

Jedno proste, krótkie, zwięzłe i, być może, proste pytanie:

Wiem, że prawo pozwala na posiadanie kopii zapasowej, jeśli posiada się oryginalny album.
Wnioskuję z tego, że legalne jest również posiadanie mp3 skopiowanych z oryginału.
Pytanie brzmi: czy posiadanie danego albumu na kasecie magnetofonowej uprawnia do posiadania kopii tego samego albumu na płycie CD?

Mówiąc wprost, nie wiem, czy jeśli mam jakiś album na kasecie mogę mieć również ten sam album na płycie CD nie łamiąc prawa.
Awatar użytkownika
Maikl
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 102
Rejestracja: stycznia 31, 2009, 1:58 pm
Lokalizacja: Bielsko-Biała / Kraków

Postautor: Rock-A-Billy » lipca 18, 2009, 4:36 pm

Jeśli dobrze rozumiem chodzi Ci o wykonanie w ramach tzw. dozwolonego użytku chronionych utworów kopii np. albumu muzycznego na CD z posiadanej wcześniej oryginalnej kasety?

Moim zdaniem, co do zasady jest to dozwolone. Przepisy Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych nie przewidują żadnych ograniczeń co do rodzaju nośnika, na którym możesz - w ramach dozwolonego użytku - wykonać sobie kopię zapasową wcześniej posiadanych utworów chronionych prawem autorskim.

Problem te regulują poniższe przepisy prawa autorskiego:

Art. 23. 1. Bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego. Przepis ten nie upoważnia do budowania według cudzego utworu architektonicznego i architektoniczno-urbanistycznego oraz do korzystania z elektronicznych baz danych spełniających cechy utworu, chyba że dotyczy to własnego użytku naukowego niezwiązanego z celem zarobkowym.
2. Zakres własnego użytku osobistego obejmuje korzystanie z pojedynczych egzemplarzy utworów przez krąg osób pozostających w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego.


Art. 23(1).1 Nie wymaga zezwolenia twórcy przejściowe lub incydentalne zwielokrotnianie utworów, niemające samodzielnego znaczenia gospodarczego, a stanowiące integralną i podstawową część procesu technologicznego oraz mające na celu wyłącznie umożliwienie:
1) przekazu utworu w systemie teleinformatycznym pomiędzy osobami trzecimi przez pośrednika lub
2) zgodnego z prawem korzystania z utworu.

Przepisy te nie stanowią żadnych ograniczeń co do rodzaju nośnika, a zatem w myśl obowiązującej w prawie cywilnym zasady, co nie jest wyraźnie zabronione jest dozwolonym...
Awatar użytkownika
Rock-A-Billy
bluespatronize
bluespatronize
 
Posty: 1483
Rejestracja: stycznia 17, 2009, 8:51 pm

Postautor: Maikl » lipca 18, 2009, 9:51 pm

No to się wyjaśniło. Dzięki.
Awatar użytkownika
Maikl
bluesmaniak
bluesmaniak
 
Posty: 102
Rejestracja: stycznia 31, 2009, 1:58 pm
Lokalizacja: Bielsko-Biała / Kraków


nowoczesne kuchnie tarnowskie góry piekary śląskie będzin świętochłowice zawiercie knurów mikołów czeladź myszków czerwionka leszczyny lubliniec łaziska górne bieruń

Wróć do Kącik Audiofila

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości